Goodyear’dan donakaltıcı konsept: “Fotosentez yapan lastik”

 

2018 Cenevre Araba Fuarı sadece deli tasarımlara sahip araba konseptleriyle ziyaretçilerini donakaltmıyor. Daha evvel de pek çok kere yenilikçi konseptlerle karşımıza çıkan Goodyear, Cenevre’de görücüye çıkardığı Oxygene konseptiyle bir devrim yaratmaya hazırlanıyor.
 

İçinde liken yaşıyor 

Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden biri olan Goodyear, bu kere apayrı bir konseptle karşımızda. Firmanın Oxygene ismindeki lastik konseptinin içerisinde canlı liken bulunuyor. Bu canlı lastik, yolculuk esnasında havadaki nemden topladığı karbondioksit ile fotosentez yaparak oksijen üretiyor.

 

Dünya Sağlık Teşkilatı’nün bilgilerine göre büyük kentlerde yaşayan insanların yüzde 80’inin oldukça lekeli havada yaşamak zorunda kaldığını belirten Goodyear, bu lastiklerin 2.5 milyon vasıtada kullanılmasıyla beraber her sene 4,000 ton karbondioksitin arınılacağını ve 3,000 ton oksijen üretilebileceğini iddia ediyor. Bu sayı da 4,500 fosil yakıtlı vasıtanın trafikten kaldırılmasıyla eş bedel görülüyor.

 
Ayrıca Bkz.DonanımHaber Android uygulaması yayında!
 

Kendi elektriğini üretiyor

Oxygene konseptinin becerileri bununla da hudutlu değil. Fotosentezden sağladığı enerjiyi minik ölçüde de olsa elektriğe dönüştürebilen Oxygene, sağladığı bu elektriği kendi içerisindeki entegre sensörlere ve taşıt-yaya bağlantısının yeni formu olarak düşünülen lastik yanaklarındaki ışık şeritlerine efor vermek için kullanabiliyor.

 

Goodyear’ın Oxygene konsepti hava lekeliliğine karşı verilen savaşta ehemmiyetli bir rol oynayabilir. Ancak, bahsedilen bu özelliklere bakılırsa bu lastiklerin yollarda kullanıldığını görmemize hayli müddet var gibi görünüyor.