Hiper araba gibi karbon fiber elektrikli bisiklet: Superstrata Ion

Son yarıyılda gördüğümüz en iddialı ve özel elektrikli bisiklet modeliyle karşınızdayız. Superstrata Ion isimli model, alanda sınırları zorluyor.

Elektrikli bisiklet pazarı büyümeye sürat kesmeden devam ediyor. Araba dünyasında olduğu gibi bu alanda da gerçekten “uçuk” modeller gelmeye başladı. İşte bunların en yenisinin arkasında Superstrata firması yer alıyor. Şirketin Ion ismini verdiği modeli, göreöğreneceğiniz üzere fütüristik bir tasarıma sahip. Hafif ama dayanıklı karbon fiber kullanılan bisiklet, dünyada bir ilke imza atarak üç ebatlı yazıcı tekniğiyle üretilmiş bir tek parça gövde üzerine kuruluyor. Bu gövdenin arkasında Arevo tarafından geliştirilen 3D baskı teknolojisi ve bisiklet tasarımcısı Bill Stephens yer alıyor. Bu “hiçbir” irtibat / kaynak / yapıştırma noktasına sahip olmayan ve bu açıdan mucizevi sağlam olduğu açıklanan karbon fiber gövdenin en ehemmiyetli özelliklerinden birisi de özelleştirilebilir olması. Sürücülerin beden miktarlarına göre özel olarak tasarlanabilen elektrikli bisiklet Superstrata Ion, bu açıdan eşi eşi olmayan bir geçim getiriyor deniyor.

Burada aynı zamanda şahıslara dört değişik sürüş stiline özel Yarış, sokak, arazi vb. gibi seçim şansı da sunuluyor. Metal ya da karbon fiber jant ile özelleştirilebildiği aktarılan bu hiper araba eşdeğeri bisiklet, aktarıldığı kadarıyla 350W‘a kadar efor sunabilen bir elektrik motoruna sahip ve bununla 25 kilometre/s sürate çıkılabiliyor. Modelin gövdeye saklanan 125 Wh kapasitesindeki bataryayı ise 56 kilometre kadar erim getiriyor. Erim kıymeti fazla yüksek olmayan Superstrata Ion, yakında 250 Wh bataryaya seçeneğine de kavuşacak açıklaması yapılıyor. Bu versiyonu ile erimin iyice artması bekleniyor.

Superstrata Ion elektrikli bisiklet elbette maliyet konusunda da sınırları zorluyor

Toplam ağırlığının 11 kilogram olduğu açıklanan yerleşik LED aydınlatma sistemine sahip fütüristik bisiklet Ion, varsayım edebileceğiniz üzere hiç ama hiç ucuz değil. Bisiklet için bütün 3.999 dolarlık bir başlangıç maliyeti karşımıza çıkıyor. Bu arada şirketin Superstrata Terra ismine sahip, 2.799 dolarlık elektrikli olmayan bir bisiklet modeli de bulunuyor. Bu olağan bisiklet modeli de eş gövde yapısını benimsiyor. Bisikletlerin Indiegogo üzerinden satın alınabileceğini ve maliyetlerin burada şimdilik indirimde olduğunu da belirtelim.