İlk yerli elektrikli bisiklet pili Vestel’den geldi, yapım başladı

Elektrikli bisiklet pazarı büyümeye devam ediyor. Bu sefer karşımızda beklenmedik bir haber yer alıyor. Bu haberin merkezinde de Vestel var.

Türkiye’nin en büyük elektronik şirketlerinden Vestel, ilk yerli elektrikli bisiklet pilinin imaline başladığını duyurdu. Ekipman, yazılım, mekanik tasarımları ile yapım ve test altyapısı tamamen Vestel mühendisleri tarafından hazırlanan piller için “eminliği, uzun ömürlü kullanım olanağı ve online servis hizmeti ile avantaj sağlıyor” açıklaması yapılıyor. İlk siparişini Salcano’dan aldığını aktaran Vestel, tüm yerli bisiklet üreticileri ve dünyaya pil üretmeyi kastettiklerini de söylüyor.

Geleceğin teknolojilerine yatırım yapmaya devam ettiklerinin altını çizen Vestel CEO’su Turan Erdoğan, mevzu hakkında “Bir teknoloji firmayı olarak her zaman en iyi ve en yeniyi planlamaya odaklanırken, Uslu Konutlar, Uslu Şehirler ve Nesnelerin İnterneti konsept çatısı altında, hem birbirleriyle haberleşebilen hem de mobil makineler aracılığıyla hakimiyet edilebilen uslu mahsulleri piyasaya sunarak, harcayıcı tecrübesine değer katacak teknolojileri geliştiriyoruz.

Ülkemizin Uslu Şehirlerinde Vestel’in imzası olacak. Geçtiğimiz yıl görücüye çıkardığımız Vestel tasarım ve teçhizatına sahip bisiklet pillerimizin imaline başladık. Bisiklet pillerimizi bisiklet üreticileri ve e-bisiklet sistem üreticilerinin kullanımına sunarak sektörde bir ilke imza atmış olduk” açıklamasını yapıyor.

Vestel elektrikli bisiklet pili ile dikkat çekti

Otomotiv baz alınarak elektrikli bisikletlere uyarlandığı aktarılan piller için EN50604-1 güvenlik sertifikaları alınmış. Piller, IP66 seviyesinde su geçirmez tasarımı ile EN50604-1 onayının gerektirdiği şok, darbe ve ezilme testlerinden galibiyetle geçerek değişik mahsullerin önüne geçiyor.

Üretilen bu pillerde aktarıldığı kadarıyla yüksek enerji yoğunluğuna sahip NCA hücreler kullanıyor. Bluetooth üzerinden pil-cep telefonu irtibatı ile online servis hizmetine imkân sağlayan sistem, aynı zamanda kullanıcının pilin gidişatını uygulamayla takip edebilmesini olası kılıyor.

Türkiye’de şu an satılan hemen hemen tüm elektrikli bisikletlere buradan erişebilirsiniz.