Mercedes A Sınıfı Sedan fotoğrafı olarak tanıtıldı

 

Alman araba devi Mercedes, A Sınıfının sedan gövde tipinde beden bulmuş halini nihayet gözler önüne serdi. İlk duyurulduğu andan itibaren merakla beklenen A Sınıfı Sedan, Çin’in başkenti Pekin’de tertip edilecek Auto China evveli fotoğrafı olarak tanıtıldı. Daimler ve BAIC Motor işbirliği ile geliştirilen A Sınıfı L Sedan, Çin pazarına özel olarak daha geniş bir eksen mesafesi sunuyor.
 

Pekin’deki fuar evveli tanıtılan Mercedes A Sınıfı L Sedan, isminden de anlaşılacağı üzere standart modelden değişik olarak Çin pazarına özel daha uzun bir eksen mesafesine sahip. Çin pazarı dışında satılacak olan versiyon bu senenin ikinci çeyreğinde tanıtılacak ve ismindeki L eklentisinden kurtularak bildiğimiz A Sınıfı Sedan olacak.

 

Alman üreticinin Sensual Purity ismini verdiği en son tasarım felsefesini devam ettiren A Sınıfı L Sedan, sınıfının gerektirdiği gibi oldukça kompakt bir yapıya sahip olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça aşikar bir omuz hattına sahip olan taşıtın kompakt yapıyı devam ettiren arka tarafında iki parçalı stop lambaları, tampon kısmına konumlandırılmış yansıtıcılar ve krom ayrıntılarla bezenmiş difüzör yer alıyor.

 

Çin’e özel Rose Gold renk alternatifi 

Çinli alıcılar yeni tanıtılan A Sınıfı L Sedan modelini Sedan ve Sport Sedan olmak üzere iki değişik versiyonda seçim edebiliyor. Taşıtın görsel ayrıntıları arasında ayrıca Çin’e özel olarak sunulan Rose Gold renk alternatifi de yer alıyor.

 
 
 

Tamamen yeni hatchback versiyonunda olduğu gibi A Sınıfı L Sedan’ın da kabin tarafında aynı tasarım kavrayışı sürdürülüyor. İki dev ekrandan oluşan bilgi-cümbüş sistemi, 64 renk alternatifine kadar ambiyans aydınlatması ve bilindik olduğumuz hava çıkışları sedan modelinde de varlığını sürdürüyor.

 

Daha uzun eksen mesafesi 

Mercedes A Sınıfı L Sedan, arka tarafta seyahat eden yolculara daha iyi bir diz ve baş mesafesi sunmak için planlanmış. Netice olarak, hatchback modelinin 2,729 mm olan eksen mesafesi, bu vasıtada 60 mm daha uzayarak 2,789 mm’ye eriştirilmiş. Genel boyutlarına bakacak olursak, arabanın 4,609 mm uzunluğunda, 1,796 mm genişliğinde ve 1,460 mm yüksekliğinde olduğunu söyleyebiliriz. 420 litre valiz kapasitesine sahip olduğunu da ilave edelim.

 

Çin pazarındaki kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak A Sınıfı L Sedan modelinde 136 at ve 163 at efor çıkışı bulunan 1.33 litre dört silindirli motor kullanılmış. Devamında 190 atlık 2.0 litre motor da seçim listesindeki yerini almış gidişatta. Avrupa’da satılacak versiyonda ise motor&şanzıman alternatifleri hatchback modelinkiyle aynı olacak.