Mercedes-Benz Türk yeni Tourismo’yu tanıttı

Türkiye’de ürettiği taşıtlar ile ülkemize ehemmiyetli yatırımlar yapan Mercedes-Benz Türk, yeni jenerasyon Tourismo otobüsünü tanıttı. Takribî 3 buçuk senelik Ar-ge çalışmanın neticeyi geliştirilip üretilen yeni Tourismo’nun yenilenme çalışmaları için 30 milyon avro tüketme yapıldı.
 
Ayrıca Bkz.2019 model yeni Volkswagen Jetta tanıtıldı

Yeni Tourismo aerodinamik tasarımı, daha konforlu iç mekanı, ekonomik motoru ve yeni güvenlik sistemleriyle öne çıkıyor. Yeni Tourismo, tümü 2 dingilli olmak üzere üç değişik model alternatifi ile geliyor:

 

  • 2+2 koltuklandırma kumpasındaki Tourismo 15 RHD, 50 yolcu kapasitesi ile 12,3 m uzunluğunda ve 3,7 m yüksekliğinde,
  • 2+2 koltuklandırma kumpasındaki öbür bir model olan Tourismo 16 RHD, 54 yolcu kapasitesi ile 13,1 m uzunluğunda ve 3,7 m yüksekliğinde,
  • Tourismo 16 RHD 2+1 koltuklandırma kumpasında 41 yolcu kapasitesi ile 13,1 m uzunluğa ve 3,8 m yüksekliğe sahip.

 

Yenilenen Aerodinamik yapı

Yeni modelde, evvelki modele göre daha yüksek performans ve daha ekonomik yakıt tüketimi sunması için aerodinamik yapıda birtakım geliştirmeler bulunuyor. Yenilenen sürücü penceresi ve AquaBlade adı verilen ön sırça silecekleri, görünümü kuvvetlendirdiği kadar sürüş hengamesini de en aza indirilmesine katkı sağlıyor.

 

Tüm ekipman kolilerinde standart olarak LED gündüz sürüş farı, LED sinyal lambaları, sis farkları ve ısıtmalı yan aynalar bulunuyor.

 

İç mekanda yapılan geliştirmeler ile kokpit tasarımı yenilendi.  Direksiyon simidi, aktüel Mercedes direksiyon simidi ile değiştirildi. Yüksek çözünürlüklü elektronik gösterge oturumu ilave edildi.

 

Yeni Tourismo’da kullanılan Euro 6 BlueTec OM 470 FE motor, etrafçı ve ekonomik doğrultularıyla dikkat sürüklüyor. 10, 7 litre hacmindeki bu motor Tourismo 15 RHD modeli için 265 kW 360 PS, Tourismo 16 RHD ve Tourismo 16 RHD 2+1 modelleri için ise 290 kW 394 PS seviyesine erişiyor. Alıcılar dilerse Mercedes-Benz GO 250-8 PowerShift otomatikleştirilmiş şanzıman ile bu otobüsü satın alabiliyor.

 

Tourismo’da bulunan güvenlik sistemleri:

  • Ön Çarpışma Gözeticisi FCG ile bir çarpışma vaziyetinde çarpışılan vasıtanın otobüsün altına girmesini önler, tüm sürücü parçalaması özel bir çerçeve yapısı içinde komple arkaya doğru itilir ve sürücünün korunması sağlanır.
  • Etkin Acil Fren Sistemi AEBS önde yavaş giden veya duran vasıtaya arkadan çarpma tehlikesini eksiltir. Bir risk idrak ettiği anda, sürücüyü uyarıp frenleme uygulayarak arkadan çarpma tehlikesini veya kaza kaçınılmazsa yaşanan kazanın verebileceği zararı eksiltir.
  • Şerit Takip Asistanı SPA vasıtanın istem dışı şerit değiştirdiğini idrak ettiği takdirde, sürücü koltuğunu şerit ihlali yapılan tarafa doğru sezilir bir biçimde titreterek sürücüyü uyarır.
  • Antiblokaj Fren sistemi ABS tekerleklerin frenleme anında kilitlenmesini maniler.
  • Elektronik Stabilite Programı ESP savrulmayı önleyerek virajlarda ve ani manevralarda güvenliği sağlar.
  • Patinaj Önleyici Sistem ASR ile süratlenme anında çekici tekerleklerin kayması yasaklanır ve buzlu yollarda dahi tehlikesiz kalkış imkânı sağlanır.
  • Elektronik Fren Sistemi EBS ve Fren Destek Sistemi BAS, her şartta balanslı frenleme sağlar.