Mercedes, elektrikli vasıtalarına ilave edeceği motor sesini gösteren bir video paylaştı

Mercedes, elektrikli araçlarına ekleyeceği motor sesini gösteren bir video paylaştı Bütün Ebatta Gör

Bildiğiniz üzere elektrikli taşıtlar özellikle düşük süratlerde oldukça suskun çalışıyor. Bunun yayalar için risk talep ettiğini düşünen Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupalı yetkililer, elektrikli taşıtlara suni motor sesi ilave edilmesini gerekli kılmış gidişatta.

Söz mevzusu gerekliliğin ardından pek çok üretici elektrikli vasıtalarına suni motor sesi ilave etmek için çalışmalara başladı. Jaguar, geçtiğimiz ay elektrikli arabayı I-Pace’in çıkaracağı sesi gösteren bir video yayınlamıştı. Eş bir çalışma da Mercedes’deri geldi. Alman otomotiv devi, yayaların güvenliği için oluşturdukları sesi elektrikli SUV modeli Mercedes EQC üzerinden gösterdi.

  Ayrıca Bkz. “Ford, Volkswagen’in altyapısını kullanan elektrikli vasıta üretecek”

Vasıta değişmez haldeyken de ses çıkaracak

Vasıtalarına ilave edeceği suni motor sesine ‘Acoustic Vehicle Alerting System’ AVAS ismini veren Mercedes, mevzubahisi sistemin bölgelere göre değişik versiyonlar kapsadığını belirtti. Misalin Avrupa, Japonya ve Çin’deki motor seslerinde çok ufak metamorfozlar kollanırken, Amerika Birleşik Devletleri’de satışa sunulacak taşıtlarda ise özellikle ses seviyesine ait değişik lüzumlar bulunuyor. Mercedes’in sisteminde vasıta değişmez haldeyken de minik bir motor sesi çıkıyor. Bu ses 30 kilometre/s sürate kadar gitgide yükseliyor.

Alttaki videoda Mercedes’in elektrikli vasıtalarına ilave edeceği motor sesini içten yanmalı motorlu ICE vasıtalarla mukayese etmeli olarak izleyebilirsiniz.

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.