Mercedes ve Bosch, sürücüsüz taksilerini test etmeye hazırlanıyor

 

Alman araba devi Mercedes ve dünyanın en büyük otomotiv parça sağlayıcısı olan Bosch eforlarını birleştirdi. İkili, toplandıkları sürücüsüz taksi projesini çok yakında pratiğe dökmeye hazırlanıyor. Automobilwoche mecmuasına konuşan Bosch yetkilisi Volkmar Denner, test taşıtlarının birkaç ay içerisinde yollardaki yerini alacağını belirtti. Denner, bunun dışına bir ayrıntı paylaşmasa da evveline bakıldığında bu bilgi oldukça ehemmiyetli. Çünkü iki işletme şimdiye kadar yalnızca gelecek on sene içinde sürücüsüz taksilerin tamamen hazır olacağı lafını vermişti.
 

Rekabet gitgide kademe yükseltiyor

Mercedes ve Bosch başlattıkları sürücüsüz taksi projesini zaman kaybetmeden bitirmek istiyor. Hakikatine bakılırsa bunun dışında pek bir kaderleri de yok. BMW’nin sürücüsüz arabalarını 2021 senesinden itibaren satacak olması ve Google’ın binlerce Chrysler sipariş etmesinden sonra, Daimler’in yavaş ilerleme bahtı pek kalmadı.

 
Ayrıca Bkz.Airbus’ın uçan taksisi Vahana ilk kere havalandı
 

Mercedes taşıtlarının galibiyetinden emin 

Daimler, üreteceği sürücüsüz taksilerin özel emelli doğası gereği avantajlı olacağına inanıyor. İşletmeye göre kendi taksileri basmakalıp bir imal modelinin teknoloji ile donatılmış versiyonu olmayacak. Başından beri sürücüsüz yolculuklar için planlanmış vasıtalar olacak. Bu gidişat, şayet ergonomileri ve performansları rakiplerinden daha iyi olursa onlara bir üstünlük sağlayabilir. Ancak reel ehemmiyetli olan, rakipleri sürücüsüz taksilerini Mercedes’deri evvel çıkardığında bu vaziyetin ne derece umursanacağı.