Mercedes, yola ihtar işareti yansıtan far teknolojisini tanıttı

 

Yeni Mercedes-Maybach S Serisi ile beraber dünya prömiyerini asıllaştıran ‘Digital Light’ teknolojisi artık konsept olmaktan çıktı. Her bir farda bir milyonun üzerinde piksel bulunan bu sistem, her sürüş vaziyeti için ideal ışık şartlarını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda sürüş asistan sistemlerini de görsel açıdan destekliyor.
 

Daimler’in Digital Light ismini verdiği yeni far teknolojisi ile beraber hem sürücü için hem de karşıdan gelen öteki sürücüler için her türlü basitlik sağlanıyor. Taşıtın öteki sürüş asistanlarıyla da bağlantı halinde olan bu sistem sayesinde her vaziyet için ideal ışık oluşturulabiliyor. Daimler’in belirttiğine göre bu yeni sistem Multibeam Led farlardan dahi daha yüksek netlik sunuyor. Intelligent Drive taktiğinin bir parçası olan bu sistem ile maksimum güvenliğin sağlanması hedefleniyor.

 

Sistem nasıl çalışıyor? 

HD nitelikteki yeni farların her birinin içerisinde bir milyonun üzerinde mikro yansıtıcı ile çalışan bir yonga bulunuyor. Vasıta içerisinde bulunan kamera ve sensör sistemleri yol üzerindeki değişik şartları idrak ediyor, ve bu bilgiler milisaniyeler içerisinde farlara aktarılarak o vaziyete özel olası olan en iyi ışık dağılımının oluşturulması sağlanıyor. Misalin; yolculuk esnasına karşı taraftan gelen vasıta kamera ve sensörler aracılığına belirleniyor. Böylece o taşıtın sürücü ve yolcu koltuğunda oturan bireyler yoğun ışığa maruz kalmayacak biçimde ışığın ayarlanması sağlanıyor.

 
Ayrıca Bkz.2018 Toyota Auris, iki hibrit motor alternatifiyle tanıtıldı
 
 
 

Dijital Light sisteminin çalışma ilkeyi içerisinde aynı zamanda bir ekip bilgileri yolun üzerine yansıtmak da yer alıyor. Sürücünün dikkatini dağıtabilecek bu özellik ile seçilen güvenlik sistemine bağlı olarak sürat hudutları, şeritten çıkma ihtarı, yol üretim çalışmaları, âmâ noktada bulunan vasıtalar, öndeki vasıtayla aradaki mesafe ve kaygan yol işareti farlar aracılığı ile yola yansıtılabiliyor. Misalin; yolun kenarındaki riskli bir bölgede yaya idrak edilirse, o yayanın bulunduğu bölgeyi işaret eden bir ok işareti yolun üzerinde beliriyor.

 

2018 Cenevre Araba Fuarı’nda dünya prömiyerini asıllaştıran bu yeni teknoloji, 2018’in ilk yarısından itibaren seçilmiş filo alıcılarına eriştirilen ilk taşıtlarda teçhizat olarak bulunacak. Ayrıca Daimler’in belirttiğine göre bu sistemin ülke yasaları ile de geçimli olması için lüzumlu izinlerin alınması gerekiyor.