MIT’den “dönüşebilen” özerk elektrikli bisiklet [Video]

Elektrikli bisiklet dünyasına bu sefer MIT tarafından geliştirilen bir prototip özerk bisiklet modeli dahil oldu. İşte garip modelden ayrıntılar;

Elektrikli bisiklet dünyası devamlı olarak yeni modeller ile gelişiyor. Bu alanda çalışan müesseselerden birisi olduğu ortaya çıkan Massachusetts Institute of Technology MIT ise hazırladığı prototip modeliyle sürece oldukça değişik yanaşıyor. Dolaysız olarak MIT Media Lab imzasını taşıyan model, ilk olarak özerk başka bir deyişle sürücüsüz gidebilmek imkanını dikkat topluyor. Bisiklet paylaşım altyapısı odağında özerk planlanan model, elektrikli olduğu için kendi başına tanımlanan noktalara gidebiliyor. Peki bu prototip bisiklet balansını nasıl kuruyor? MIT burada üç tekerlekli bir gövde yapısı kullanıyor. Bisiklet yerleşik motorları sayesinde özerk modunda üç tekerlekli, bayağı sürüş modunda ise iki tekerlekli hale “dönüşüyor”. Yukarıyadaki videoda da ya da alttaki görselde görebileceğiniz üzere tek tuşla arka tekerlekler toplanarak tek bir lastik halini alıyor. Bu da gerçekten çok usluca bir tasarım olarak değerlendiriliyor.

Özerk elektrikli bisiklet çok dikkat sürüklüyor

Bu modelin özerk yapısı gelecekte lüzumunuzun olduğu her noktaya çağırabileceğiniz anlamına geliyor. Elbette henüz son kullanıma çıkacak bir yapısı olmayan model, yeniden de geleceğin erişim sistemlerinden olabilir sınıyor. Gelecekte sanki bir Uber / taksi çağırır gibi telefonlar üzerinden yanımıza bisiklet çağırabileceğiniz gibi görünüyor.