Renault ve Mercedes’den yeni 1.3 litre turbo beslemeli benzinli motor

Renault-Nissan İttifakı, Daimler ile işbirliği neticeyi geliştirdikleri yeni 1.3 litrelik benzinli motorun ilanını yaptı. Hem manuel hem de çift anlamalı şanzıman alternatifleri ile sunulacak olan dört silindirli motor 1.303 cc hacminde ve ilk olarak Scenic ve Grand Scenic ikilisinde yer alacak. Motorun 2018 senesinde Renault’un öteki modellerinde de Energy TCe takısı yer alması tasarlanıyor.
 
Üç değişik versiyon olarak karşımıza çıkan motorun baz modeli Energy TCe 115 olarak adlandırılıyor, 4.500 d/d’da 115 at üreten bu versiyon, 1.500 d/d’dan itibaren de 220 Nm maksimum tork bedelini veriyor. Bu versiyonda sadece manuel şanzımanın sunulacağı bildirilirken, 7-ileri çift anlamalı EDC şanzıman daha eforlu öteki versiyonlarda sunulacak.
 
Ayrıca Bkz.Saab 9-3, NEVS’in ilk bütün elektrikli arabayı olarak geri döndü
Orta seviye olan Energy TCe 140, 5.000 d/d’da 140 at üretirken, 1.600 d/d’dan itibaren ise 240 Nm tork üretiyor. Motorun en eforlu versiyonu olan Energy TCe 160, hipotez edileceği üzere 5.500 d/d’da 160 at üretirken, manuel şanzıman alternatifinde 1.750 d/dan itibaren 260 Nm tork üretiyor ancak EDC şanzıman ile satın alınırsa 1.800 d/dan itibaren 270 Nm tork bedeli sunuyor.
 
İşletmeden yapılan esrarengiz bir söylemeye göre silindir kaplama teknolojisine sahip olan motor bu teknolojiyi Nissan GTR modelinden almış. Renault’a göre sürtünmeyi eksilterek bereketliliği üst seviyeye çıkaran bu özellik sayesinde ısı transferi de optimize edilmiş. Bunun yanı gizeme Dual Variable Timing Camshaft Çift Değişken Giderekmeli Garip Mili teknolojisine de sahip olan motor düşük devirde yüksek tork kıymetine ve üst devirlerde de lineer bir tork çizgisine sahip.
 
Geliştirmesinde Mercedes‘in de bir katkısı olan motorun markanın gelecek jenerasyon kompakt modellerinde yer alması bekleniyor. Birkaç ay içerisinde tanıtılması beklenen yeni A-Serisi‘nin bu motora sahip olması oldukça mümkün.