Usçu yaklaşım; lastik şişirebilen bisiklet gövdesi sistemi

Bisiklet sürücüleri için hazırlanan CHOKA adlı sistem, lastik şişirmek için harici bir pompa taşınmasına olan lüzumu tamamlıyor.

Bisiklet sürücüleri sık sık lastik patlama gidişatı ile karşı karşıya kalıyor. Özellikle zorlu arazilerde sürüş yapanların başına gelen bu vaziyet için çoğu birey yanında minik de olsa bir pompa taşıyor. Aynı zamanda pompayı arazi gidişata göre lastik tazyikini değiştiren sürücüler de sık sık kullanıyor. İşte bu lüzumlar yönünde geliştirilen CHOKA, şu an Kickstarter üzerinde destek arıyor. CHOKA bir standart bisiklet gövdesi ancak eşlerinden değişik olarak içi hava ile doldurulmuş vaziyette.

Bu sayede lastik indiği ya da patladığı zaman dolaysız olarak gövde içerisinde barındırılan hava ve birliktesiki irtibat hortumu ile şişirilebiliyor. Bu da gerçekten kağıt üzerinde çok kullanışlı görünüyor. Ağırlığı artırmamak ismine için boş tüp biçimindeki bisiklet gövdeleri reelinde içerisinde hava gizlemeye oldukça müsait ve bunu Fransız tasarımcılar pratik hale getirmeyi muvaffak olmuş vaziyette. Şahısların tehlikesiz biçimde hava basabileceği her yerde hava ile doldurabileceği Sıradan bisiklet pompası ile konutta doldurmak da muhtemel bu gövde, fazla şişirmeye karşı güvenlik tedbirlerine de sahip deniyor.

Ticari versiyon böyle olacak deniyor

CHOKA bisiklet sistemi dikkat çekiyor

Bu sistemin mevcut haliyle üç adet 27.5 x 2.80 ve iki adet 700 x 45C lastiği tamamen şişirebildiği aktarılıyor. İki değişik gövde tipine sahip olan CHOKA için tek makûs yan ise maliyet oluyor. Proje toplamında 117 bin dolar toplamak isteyen geliştirici, mahsulü için en az 990 euro‘luk bir maliyet tanımlamış vaziyette. Bu da aktüel kur ile kargo hariç 9 bin TL gibi maliyet yapıyor. Başka Bir Deyişle minik bir pompa alıp çok rahat olmasa da bir biçimde taşımaya devam etmek şimdilik çok daha anlamlı görünüyor.

Türkiye’de şu an satılan hemen hemen tüm elektrikli bisikletlere buradan erişebilirsiniz.